Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPoradnik-zwyczaje handlowe we Włoszech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Piotr Sajdak | 2015-12-20 21:59:53
włochy

Hotele i gastronomia

Hotele i gastronomia

1.We Włoszech istnieje bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna. Można tu spotkać zarówno dużą ilość krajowych hoteli, jak również znane międzynarodowe sieci hotelowe. Znaleźć tu można lokale w każdym przedziale cenowym, od najtańszych campingów czy hosteli po ekskluzywne hotele. W każdym miejscu występuje duża ilość wszelkiego rodzaju lokali gastronomicznych.

Wykaz hoteli można znaleźć na stronach:

http://bookingsitaly.net/ i http://www.initalia.it/

2.Napiwki we Włoszech nie są koniecznym ani oczekiwanym wynagrodzeniem za usługę. Jednak w wielu lokalach gastronomicznym należy liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 10-15% rachunku za tzw. serwis lub nakrycie.

 

Transport

Transport miejski:

1.W dużych miastach transport miejski jest dobrze rozwinięty. Podstawowym rodzajem transportu są autobusy, tramwaje, a w Rzymie, Mediolanie, Turynie czy Neapolu - także metro.

2.Bilety na metro, autobusy i tramwaje można kupić w kioskach lub kasach samoobsługowych na stacjach metra (cena w Rzymie– 1,50 € za 100 minut). Nie sprzedaje się biletów u kierowcy. Stosowane są bilety miesięczne, tygodniowe, trzydniowe i jednodniowe- jeden na wszystkie rodzaje komunikacji miejskiej. Bilety jednorazowe (na terenie Rzymu) są ważne na przejazdy zrealizowane w czasie 100 minut, w tym jeden przejazd metrem.

3.W dużych miastach można korzystać także z usług taksówek. Koszt taksówki z historycznego centrum Rzymu do miejsca w okolicach dworca głównego w czasie małego ruchu wynosi ok. 7 €, a w czasie dużego ruchu ok. 12 €.

 

Transport kolejowy:

1.We Włoszech istnieje dobrze rozbudowana sieć linii kolejowych. Pociągiem można dojechać praktycznie do każdego większego miasta. Ponadto pomiędzy dużymi miastami bardzo często kursują szybkie linie międzymiastowe (express lub intercity).

2.Pociągi podzielone są na dwie klasy. W pociągach nocnych można spotkać wagony sypialne, a w dalekobieżnych wagony restauracyjne.

3.W celu zaplanowania podróży zapraszamy na stronę http://www.trenitalia.it/

 

Bilety można kupić w kasach lub w automatach samoobsługowych na dworcach kolejowych. Należy pamiętać o obowiązku skasowania biletu w kasowniku na peronie przed wejściem do pociągu, w przeciwnym razie nie jest on ważny.

 

Transport lotniczy:

1.Każde duże miasto we Włoszech posiada swoje lotnisko. W okolicach Rzymu znajdują się dwa duże lotniska Port Lotniczy im. L. da Vinci– Fiumicino lub Ciampino (http://www.adr.it/).

2.W okolicach Mediolanu funkcjonują dwa lotniska Malpensa i Linate(http://www.sea-aeroportimilano.it/).

3.Ponadto inne ośrodki miejskie mają swoje lotniska:

Turyn- http://www.aeroportoditorino.it/

Neapol- http://www.gesac.it/

Palermo- http://www.aeroporto.palermo.it/

Catania- http://www.aeroporto.catania.it/

Wenecja- http://www.veniceairport.it/

Bologna- www.bologna-airport.it/

Florencja- http://www.aeroporto.firenze.it/

Pisa- http://www.pisa-airport.com/.

4.Liniami lotniczymi obsługującymi loty z Polski do Włoch są między innymi LOT, Alitalia, Centralwings, Wizzair, Volare.web.

 

Podróżowanie samochodem:

1.We Włoszech funkcjonuje ruch prawostronny.

2.Należy mieć ubezpieczony samochód oraz posiadać „zieloną kartę".

3.Nie istnieje obowiązek posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Zgodnie z umową z 1998 r. polskie prawo jazdy uznawane jest do jednego roku od momentu przesiedlenia się do Włoch. Po upływie roku należy dokonać wymiany polskiego prawa jazdy na włoskie. Jeżeli kierowca posiada prawo jazdy wydane po wejściu Polski do UE nie ma obowiązku wymiany go na włoskie.

4.Włoski kodeks drogowy wymaga, aby dzieci do 12 roku życia i do 150 cm wysokości podróżowały obowiązkowo na tylnym siedzeniu.

5.Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi obowiązująca kierowców: 0,8 promila.

6.Ograniczenia prędkości samochodów:

-w obszarze zabudowanym: 50 km/h

-poza obszarem zabudowanym: 90 km/h lub 110 km/h

-na autostradach: 130 km/h

7.Włochy mają bardzo dobrze rozbudowaną sieć autostrad. Są one z reguły płatne – płaci się przy zjeździe gotówką, specjalnymi kartami magnetycznymi, które można kupić w kioskach albo też kartami płatniczymi (trzeba wówczas zjechać na stanowisko Viacard). Przykładowe opłaty dla samochodów osobowych: Mediolan – Neapol: 34 € , Mediolan - Wenecja: 12 €.

8.Wypożyczenie samochodu. Z łatwością można wypożyczyć samochód. Na każdym lotnisku pracują agencje, w których można wypożyczyć samochodów. Należy mieć ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy i kartę kredytową. Przykładowe wypożyczalnie: http://www.avisautonoleggio.it/, http://www.hertz.it/ lub http://www.maggiore.it/.

 

Łączność

Sieć telefonów komórkowych:

W Republice Włoskiej rozwinięta jest sieć telefonii komórkowej. Zasięg ogólnokrajowy mają wszyscy operatorzy. Podstawowymi operatorami są: Vodafone, Wind, TIM, Tre. Aby móc korzystać z telefonii komórkowej należy zawrzeć umowę z operatorem na abonament bądź pre paid (trzeba posiadać przy sobie dowód osobisty oraz włoski numer Codice Fiscale).

 

Internet

We wszystkich włoskich miastach istnieją kawiarenki internetowe. Również w większości hoteli czy hosteli dostępne są stanowiska internetowe. W centrach miast w wielu kawiarniach i restauracjach dostępny jest bezprzewodowy dostęp do internetu (Wi-Fi zone).

 

Opieka zdrowotna

Osoby ubezpieczone przed wyjazdem do Włoch powinny pobrać w miejscowym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, uprawniającą do opieki zdrowotnej na terenie UE.