Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWinogrona z Pantellerii na liście dziedzictwa ludzkości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-12 15:44:45
włochy, rolnictwo, wino, gospodarka, pantelleria, zibibbo

Na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO wpisano uprawę białych winogron Zibibbo z włoskiej wyspy Pantelleria. Z tego gatunku owoców produkowane jest wino o tej nazwie, specjalność tej wulkanicznej wyspy położonej w Cieśninie Sycylijskiej.

Starania o międzynarodowe uznanie wyjątkowości winogron z Pantellerii trwały cztery lata. Podczas kluczowego głosowania kandydaturę tę poparło 161 państw świata.

“Żadnemu krajowi wcześniej, nawet Włochom, nie udało się wpisać na listę UNESCO uprawy rolnej" - ogłosił z dumą komitet z wyspy, który zgłosił tę propozycję.

Satysfakcję wyraził również włoski minister rolnictwa. W reakcji na wynik głosowania w Paryżu podkreślił, że to wielki impuls nie tylko dla producentów wina z wyspy, ale także dla całego krajowego rolnictwa oraz dowód jego potęgi.

Wino Zibibbo, tłoczone wyłącznie z tego specjalnego gatunku winorośli, wyróżnia się mocnym, wyrazistym aromatem i według koneserów znakomicie oddaje klimat śródziemnomorski.

Winorośl pochodzącą z Egiptu przywieźli na wyspę Fenicjanie i od czasów starożytnych jest tam uprawiana.

PAP