Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje gospodarcze

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Piotr Sajdak | 2015-12-22 08:34:44
włochy

W dniu 23 czerwca 2013 r. w Albanii odbyły się wybory do Zgromadzenia XIV kadencji. Wyniki wyborów przyniosły zmianę na albańskiej scenie politycznej. Dotychczas rządząca Partia Demokratyczna została pokonana przez partię socjalistów. Wybory wygrał lewicowy blok Sojusz na Rzecz Europejskiej Albanii (ASHE), zdobywając 57,7 % głosów (84 z 140 mandatów). Sojusz na rzecz Zatrudnienia, Dobrobytu i Integracji (APMI) uzyskał 39,4 % (56 miejsc na 140) a Partia Demokratyczna 30,6 %(49 miejsc). W dniu 15 września 2013 roku premierem Albanii został proeuropejski polityk Edi Rama. Rezultaty wyborów parlamentarnych jak również wybór premiera i obietnice radykalnych reform zostały dobrze przyjęte przez wszystkie kraje Unii Europejskiej.

W dniu 23 czerwca 2013 r. w Albanii odbyły się wybory do Zgromadzenia XIV kadencji. Wyniki wyborów przyniosły zmianę na albańskiej scenie politycznej. Dotychczas rządząca Partia Demokratyczna została pokonana przez partię socjalistów. Wybory wygrał lewicowy blok Sojusz na Rzecz Europejskiej Albanii (ASHE), zdobywając 57,7 % głosów (84 z 140 mandatów). Sojusz na rzecz Zatrudnienia, Dobrobytu i Integracji (APMI) uzyskał 39,4 % (56 miejsc na 140) a Partia Demokratyczna 30,6 %(49 miejsc). W dniu 15 września 2013 roku premierem Albanii został proeuropejski polityk Edi Rama. Rezultaty wyborów parlamentarnych jak również wybór premiera i obietnice radykalnych reform zostały dobrze przyjęte przez wszystkie kraje Unii Europejskiej.

W październiku 2013 r. Unia Europejska opublikowała raport na temat priorytetów rozszerzenia, w którym Komisja Europejska zarekomendowała nadanie Albanii statusu państwa kandydującego. Autorzy rekomendacji wskazywali, iż Albania dokonała wyraźnych postępów, które przybliżają ją do spełnienia stawianych przez Unię wymogów politycznych i ekonomicznych. Zgodnie z zaleceniami UE Albania musi jednak przeprowadzić reformę administracyjną, wprowadzić powszechne poszanowanie zasad państwa prawa i zapewnić przestrzeganie praw podstawowych swoich obywateli.

Wyzwaniem dla rządu będzie również poprawa trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej i jej konkurencyjności. Albania jest jednym z najbiedniejszych państw europejskich (PKB per capita w 2012 r. wynosił 3 388,4 euro, a w 2013 roku 3473,0 euro to jest na poziomie 30% średniej unijnej). Choć od ponad dekady odnotowuje wzrost gospodarczy, ostatnio widoczne jest spowolnienie (PKB na poziomie 0,7%) oraz znaczny wzrost bezrobocia z 13 % w roku 2012 do 17 % w ostatnim kwartale 2013 roku. Deficyt budżetowy wyniósł ponad 60% PKB (czyli przekroczono zapisany w ustawie budżetowej pułap).

Duże znaczenie dla gospodarki albańskiej ma rolnictwo i właśnie w tym sektorze odnotowano nieznaczny wzrost o 2,6 procent. Według albańskiego urzędu statystycznego prawie wszystkie sektory gospodarki odnotowały spadki, sektor przemysłowy - spadek o 4,6%, budownictwo o 10% transport o 4,2 %.

Handel zagraniczny

Według danych INSTAT eksport w 2013 r. wyniósł 246 mld LEK. Głównymi odbiorcami albańskich produktów są Włochy, Hiszpania, Malta i Kosowo. a do głównych produktów eksportowych należały surowce mineralne, paliwa, energia elektryczna (40%), odzież i obuwie (28%), materiały budowlane (14%), żywność, napoje i tytoń (6%).

W 2013 r. wysokość importu wyniosła 513 mld LEK. Importuje się głównie z Włoch, Grecji Chin i Turcji, a największe zapotrzebowanie odnotowano w zakresie maszyn i części zamiennych (18%), żywności, napojów, tytoniu (18%) oraz surowców, paliwa i energii elektrycznej (18%) oraz produktów chemicznych i tworzyw sztucznych (13%).

Inwestycje zagraniczne

Z roku na rok rośnie zainteresowanie bezpośrednimi inwestycjami w Albanii. Zgodnie z danymi albańskiego urzędu statystycznego (INSTAT), najważniejszym inwestorem zagranicznym w Albanii jest Kanada, która w roku 2012 zainwestowała 706 mln euro. Kanadyjczycy inwestują przede wszystkim w przemysł wydobywczy, energetyczny oraz kolej gospodarką albańską jest zainteresowanych wiele firm zagranicznych, przeważają firmy włoskie (ok. 400) i greckie, które operują w prawie wszystkich sektorach albańskiej gospodarki. Duży napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich odnotowuje się także z Szwajcarii (507 mln euro), Austrii (498 mln euro), Grecji (451 mln euro)[1] . W Albanii działa 16 banków, większość z nich ma kapitał włoski i grecki. Cztery banki greckie działające na rynku albańskim skupiają ok. 25 proc. działalności bankowej oraz 38 proc. udzielonych kredytów.

Niemieckie firmy inwestują w infrastrukturę (koncesja na budowę i zarządzanie przez 20 lat jedynym lotniskiem międzynarodowym im. Matki Teresy w Tiranie), w tym prace dotyczące budowy dróg oraz projektów energetycznych - budowy linii 400 kV o nazwie „Albania – Kosowo Energy”, finansowanej przez niemiecki państwowy Bank Rozwoju KfW.

Widoczne jest zaangażowanie firm zagranicznych w górnictwie. Trzy największe kopalnie miedzi kierowane są przez turecką firmę Ber-Oner (koncesja na 30 lat). Francja z kolei zarządza kopalnią bituminów w Selenicy. Na rynku Albanii działa również ok. 60 firm tureckich w sektorze energetycznym i telekomunikacji (Calik Group, Turk Telecom), oraz w budownictwie.

Warunki inwestowania

Pomimo stałego równomiernego rozwoju kraju, zagraniczni inwestorzy odczuwają skutki korupcji, nieuczciwej konkurencji, nieuregulowanych kwestii własności prywatnej, praw autorskich oraz trudności w implementacji prawa. Pomimo tego, iż walka z korupcją jest jednym z priorytetowych zadań stawianych przed Albanią przez Komisję Europejską, zanotowała ona spadek w rankingu Transparency International Corruption Perception Index 2013. W 2013 r. spadła z 113 miejsca na miejsce 116 (z 31 punktami). W raporcie Banku Światowego Doing Bussines 2013 Albania zajmuje 85. miejsce, podczas gdy w 2012 r. zajmowała 82. pozycję.

W Globalnym Raporcie Konkurencyjności 2013-2014 sporządzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne Albania zajmuje 95 miejsce i jest to spadek z 91 miejsca w roku 2012.

 

Źródło: World Economic Forum Global Competitiveness Report 2013-2014

*powyższy diagram został sporządzony w oparciu o wywiad/badanie albańskich przedsiębiorców. Z pośród 15 czynników podanych wskazywano 5, które zdaniem respondentów mają potencjalnie największy negatywny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Albanii.

[1] Dane INSTAT za 2012 rok.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert