Jak podaje włoskie stowarzyszenie firm kosmetycznych Cosmetica Italia wstępna analiza danych za 2013 r. oraz prognozy na 2014 r. nie są zbyt optymistyczne dla sektora. Tak więc w świetle nieznaczenie malejącej konsumpcji na rynku wewnętrznym i prognozy dalszych jej spadków w 2014 r., rosnącego znaczenia nabiera eksport. Wartość produkcji na koniec 2013 r. wyniosła 9 300 mln euro, a wartość eksportu 3 200 mln euro. Ponadto na koniec 2013 r. wartość sprzedanych we Włoszech kosmetyków szacuje się na 9 400 mln euro (spadek 1,3% w porównaniu do 2012 r.).
Zmienia się także znaczenie poszczególnych kanałów dystrybucji w sektorze. W 2013 r. spada sprzedaż kosmetyków poprzez kanały profesjonalne: salony urody (-4% w porównaniu do 2012 r.), salony fryzjerskie (-3,9%) i drogerie (-3,9%). W 2014 r. przewidywane są dalsze spadki. Rosnącego znaczenia nabierają apteki (wzrost sprzedaży o 1% w porównaniu do 2012 r.), co potwierdza rosnące zaufanie klientów do aptek jako gwarantów jakości sprzedawanych kosmetyków. Sklepy zielarskie utrzymują wciąż silną pozycję w zakresie dystrybucji kosmetyków naturalnych i bio odnotowując ciągłe wzrosty sprzedaży. Mimo wszystko to supermarkety stanowią wciąż najistotniejszy kanał dystrybucji kosmetyków, a sprzedaż kosmetyków tą droga wzrosła o 0,5%.
Należy zaznaczyć, że wartość eksportu kosmetyków utrzymuje się wciąż na wyższym poziomie niż ich import co wpływa pozytywnie na stan salda obrotów handlowych kraju (+1,5 mld euro w 2013 r.).