Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować we Włoszech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-12 17:01:58
włochy, praca, świadczenia socjalne, zawody

Włoski rynek pracy od 2006 roku jest otwarty dla obywateli państw Unii Europejskiej. Mogą oni mieszkać i pracować we Włoszech przez trzy miesiące bez załatwiania jakichkolwiek formalności.

 

 

Rząd Republiki Włoskiej otworzył rynek pracy dla obywateli państw UE i zniósł tym samym procedury związane z uzyskaniem zgody na pracę (tzw. nulla osta al lavoro).

Obywatele państw członkowskich UE przebywający we Włoszech muszą mieć ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. Osoby takie mogą przebywać we Włoszech dłużej niż trzy miesiące, pod warunkiem, że prowadzą działalność gospodarczą na zasadzie samozatrudnienia, są pracownikami najemnymi, studentami lub posiadają zabezpieczenie majątkowe oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Obywatele państw UE nie muszą już ubiegać się o dokumenty pobytowe we Włoszech (zezwolenia na pobyt), dotychczas uzyskiwane na policji (wł. Questura); wystarczy zwykła rejestracja we włoskim odpowiedniku polskiego USC miejsca zamieszkania, w gminie albo dzielnicy (Ufficio Anagrafe del Comune lub Municipio). Zniesienie nulla osta al lavoro nie zwalnia jednak pracodawcy z obowiązku zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych.

Każda osoba wyjeżdżająca z Polski do Włoch do pracy powinna pobrać z NFZ w Polsce druk E106, który będzie podstawą rejestracji w lokalnym ośrodku zdrowia (ASL) i umożliwi korzystanie z usług państwowej służby zdrowia na takich samych warunkach, jak obywatele włoscy. Szczegółowe informacje na stronach internetowych NFZ: http://www.nfz.gov.pl/

oraz w lokalnych urzędach ds. opieki zdrowotnej – Azienda Sanitaria Locale (ASL).
 

Zawody regulowane

 

Do zawodów regulowanych zalicza się zawody techniczne, prawno-sądowe, administracyjno-ekonomiczne, medyczne, zawód dziennikarza czy publicysty. Po to, by cudzoziemiec mógł wykonywać we Włoszech wolny zawód – zarówno regulowany, jak i nieregulowany - konieczne jest uznanie dyplomu uzyskanego za granicą.

Wykaz zawodów regulowanych, w przypadku których konieczne jest zezwolenia właściwego ministerstwa, znajduje się na stronie internetowej www.politichecomunitarie.it/attivita/60/elenco-professioni-regolamentate –servizi al. cittadino – elenco professioni regolamentate.

Przykładowo lekarze, pielęgniarki czy fizykoterapeuci składają wniosek o uznanie dyplomu do Ministerstwa Pracy, Zdrowia i Polityki Społecznej - http://www.salute.gov.it/professioniSanitarie/professioniSanitarie.jsp.

W przypadku dyplomów podlegających nadzorowi Ministerstwa Sprawiedliwości (adwokat, konsultant podatkowy, biolog, chemik, leśnik, geolog, inżynier, agent wymiany walutowej, psycholog, opiekun społeczny, technik rolny, technik przemysłowy, dziennikarz i in.) – wniosek kieruje się do Direzione Generale Giustizia Civile, Dipartimento Affari di Giustizia, Settore Internazionale, Reparto II, Ufficio III.

Jeżeli planowana działalność na zasadzie samozatrudnienia ma charakter działalności przedsiębiorczej, wówczas należy ją zarejestrować w rejestrze przedsiębiorstw właściwej terytorialnie izby handlowej (Registro delle Imprese), a w urzędzie skarbowym (Agenzia delle Entrate) - numer identyfikacji podatkowej - codice fiscale oraz numer dla celów podatku VAT - partita IVA.

Dla celów ubezpieczeniowych należy się zarejestrować w INPS (odpowiednik ZUS-u) lub w branżowej kasie ubezpieczeniowej (w przypadku zawodów, które podlegają takim kasom, np. w branży budownictwa – cassa edile).

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Outsourcing działu eksportu

Nasze biuro zajmuje się świadczeniem usług dla sektora MŚP z zakresu prowadzenia i rozwoju działu...
Polska - CHĘCINY 2020-10-22 Dodał: Agnieszka Pawlik Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Folia beztubowa

Folia stretch beztubowa (coreless stretch film) Najlepsza na rynku polskim beztubowa folia str...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Pudełka kartonowe, kartony warszawa

Kartony i pudełka kartonowe W naszej ofercie to przede wszystkim produkty najwyżej jakości. Na...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert