Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiększe wsparcie dla gospodarki opartej na wiedzy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Piotr Sajdak | 2015-12-20 20:18:27
włochy

Do 2013 r. rząd wesprze rozwój małych i średnich firm kwotą blisko 1,2 mld zł, a na tworzenie nowych miejsc pracy 1,5 mld zł – wynika z dokumentu Kierunki udzielania pomocy publicznej w latach 2007-2013 , przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Został on przyjęty przez Radę Ministrów 23 maja br.

Do 2013 r. rząd wesprze rozwój małych i średnich firm kwotą blisko 1,2 mld zł, a na tworzenie nowych miejsc pracy 1,5 mld zł – wynika z dokumentu Kierunki udzielania pomocy publicznej w latach 2007-2013 , przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Został on przyjęty przez Radę Ministrów 23 maja br.

Kierunki to pierwszy tego rodzaju dokument, zestawiający wszystkie instrumenty pomocy publicznej, zawarte m.in. w programach operacyjnych i strategiach rządowych. Opracowanie to z jednej strony ocenia dotychczasowe wsparcie publiczne, a z drugiej daje wskazówki dotyczące udzielania pomocy przez państwo z punktu widzenia budowy gospodarki opartej na wiedzy, tworzenia społeczeństwa obywatelskiego i usuwania biurokracji. Są to jedne z głównych założeń Strategii Lizbońskiej, realizowanej w Polsce poprzez Krajowy Program Reform.

Opracowanie MG pokazuje korzystne dla rozwoju polskiej gospodarki zmiany w strukturze pomocy publicznej, której wielkość w latach 2007-2013 szacowana jest na 27 mld zł . Prawie 41 proc. tej kwoty przeznaczone zostanie na nowe inwestycje i tworzenie miejsc pracy w regionach. Z kolei 43 proc. zostanie udzielone firmom m.in. na badania i rozwój, szkolenia oraz inwestycje w ochronę środowiska.

8,5 mld zł ze środków publicznych w latach 2007-2013 zostanie rozdysponowana w ramach programów operacyjnych. Wsparcie to będzie adresowane do firm i koncentrować się będzie na:

• wspieraniu nowych inwestycji, innowacyjnych przedsięwzięć oraz wdrażania wyników prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach - ok. 67 proc. środków;

• poprawie jakości i dostępności oferty szkoleniowej dla małych i średnich firm - ok. 16,5 proc.;

• ekologicznych modernizacjach zakładów produkcyjnych, obejmujących m.in. gospodarkę odpadami, gospodarkę wodno-ściekową i odnawialne źródła energii - ok. 15,3 proc.;

• funduszach kapitałowych inwestujących w MSP - ok. 1,2 proc. środków w ramach PO.

Wsparcie sektorowe, przeznaczone głównie na restrukturyzację wybranych gałęzi gospodarki, takich jak górnictwo węgla kamiennego i przemysł stoczniowy, będzie z roku na rok ograniczane. W latach 2007-2013 osiągnie ono poziom 4,3 mld zł, co będzie stanowić jedynie 16 proc. ogólnej wartości pomocy publicznej.

Kierunki udzielania pomocy publicznej w latach 2007-2013
(pobierz plik .pdf)


(Źródło: Serwis Prasowy Ministerstwa Gospodarki RP)
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert