Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiceminister Haładyj o mediacji i znaczeniu otoczenia prawnego dla rozwoju biznesu w Polsce i we Włoszech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2015-09-28 00:35:31
aktualności

Perspektywy wykorzystania polubownych metod rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami oraz jakość otoczenia prawnego biznesu w Polsce i we Włoszech to główne tematy rozmów wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja podczas wizyty w Mediolanie 13 i 14 lipca 2015 r.

Wiceminister Haładyj spotkał się m.in. z Prezesem Sądu Apelacyjnego w Mediolanie Giovannim Canzio, przedstawicielami Izby Arbitrażowej (Camera Arbitrale) i Włosko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także polskimi prawnikami prowadzącymi praktykę przy obsłudze firm polskich i włoskich.

Prezes Giovanni Canzio wskazał na szerokie zastosowanie mediacji w rozwiązywaniu sporów cywilnych we Włoszech i podzielił się doświadczeniami związanymi z jej praktycznym funkcjonowaniem. Podkreślił, że wprowadzone we Włoszech przepisy dotyczące mediacji przyczyniły się do skokowego wzrostu wykorzystania tej metody rozwiązywania sporów i znacząco odciążyło sądy. Włoski ustawodawca zdecydował się m.in. na wprowadzenie obowiązkowego spotkania z mediatorem w określonej kategorii spraw (np. ubezpieczeniowych) - po spotkaniu, na którym przedstawiane są zasady mediacji, strony mogą świadomie i dobrowolnie podjąć decyzję czy chcą z niej skorzystać.

Wiceminister Haładyj przedstawił główne założenia procedowanego obecnie w Sejmie rządowego projektu ustawy dot. wspierania polubownych metod rozwiązywania sporów. Podkreślił, że przy wdrażaniu nowych rozwiązań w zakresie mediacji i arbitrażu cenne jest poznanie i czerpanie z doświadczeń innych krajów, tak aby w jak największym stopniu zachęcić przedsiębiorców a także innych odbiorców nowych rozwiązań do ich stosowania. Zaznaczył również, że do osiągnięcia tego celu służy także realizacja projektu rozbudowy sieci Centrów Arbitrażu i Mediacji (CAM). – Podejmowane działania są wobec siebie komplementarne i mają przełożyć się na wzrost wykorzystania mediacji i arbitrażu przez polskich przedsiębiorców. Upowszechnią także wiedzę o zaletach tych form rozwiązywania sporów – ocenił.

Przedstawiciele Izby Arbitrażowej z kolei przedstawili zasady funkcjonowania organizacji zajmujących się mediacją i arbitrażem. Podkreślili kluczową rolę, jaką w mediacji odgrywają kompetencje mediatora. Z włoskich doświadczeń wynika, że przy podejmowaniu przez strony decyzji o przystąpieniu do mediacji niezmiernie ważne jest pozytywne nastawienie adwokatów do mediacji.

Podczas wizyty w Mediolanie wiceminister Haładyj odwiedził również Pawilon Polski w ramach Wystawy Światowej EXPO 2015, gdzie spotkał się z przedstawicielami Włosko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Dyskutowano o dobrych praktykach w kształtowaniu otoczenia regulacyjnego biznesu oraz praktycznych aspektach współpracy między administracją publiczną a partnerami społecznymi w opracowywaniu i konsultowaniu aktów prawnych. Uczestnicy podkreślali, że obecnie we Włoszech, biorąc pod uwagę czas trwania postępowania sądowego i jego koszty, rozwiązanie sporu z wykorzystaniem mediacji jest znacznie szybsze i tańsze. Wiceminister Haładyj podkreślił rolę, jaką w kształtowaniu porządku prawnego w Polsce odgrywa współpraca z partnerami społecznymi i rozwój konsultacji publicznych.

W tym samym miejscu wiceszef resortu gospodarki spotkał się również z polskimi adwokatami, pracującymi we Włoszech i w Polsce. Rozmawiano m.in. o dobrych praktykach w kształtowaniu porządku prawnego w Polsce i we Włoszech oraz możliwościach usprawnienia otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorców inwestujących na rynkach polskim i włoskim w oparciu o wymianę doświadczeń w tym zakresie.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Profesjonalna usługa druku i konfekcji odzieży reklamowej i promocyjnej

Bodman to firma z 16 letnim doświadczeniem w zakresie produkcji i dostawy odzieży reklamowej i ga...
Polska - TUCHÓW 2021-04-07 Dodał: Bogusław Maniak Odzież, tekstylia, wyroby skórzane Zobacz ofertę

Katalogi stron internetowych

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-04 Dodał: Jacek Cukierski Handel Zobacz ofertę

MAPOWANIE TEMPERATURY URZĄDZEŃ

MAPOWANIE TEMPERATURY URZĄDZEŃ Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA wykonuje pomiary rozkładu i stab...
Polska - POZNAŃ 2021-03-14 Dodał: Julia Żarczyńska Biotechnologia, Przemysł farmaceutyczny, Farmacja i biotechnologia, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert