Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLokalny podatek od nieruchomości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-12 16:34:17
włochy, podatki, nieruchomości

Stawki podatku lokalnego od nieruchomości (IMU- Imposta Municipale Unica) określane są corocznie przez każdą włoską gminę (comune). Obciążenie to wiąże się z posiadaniem budynku, terenu budowlanego lub gruntu rolnego.

Podatnikami IMU są właściciele oraz użytkownicy wieczyści oraz posiadający prawo zamieszkiwania (abitazione) budynków, gruntów rolnych, działek budowlanych, a także wynajmujący na podstawie umowy najmu finansowego. W przypadku nieruchomości oddanych w dzierżawę, czynności podatkowe spoczywają na najemcy.

Jeżeli nieruchomość jest własnością więcej niż jednego właściciela, podatek musi być nałożony proporcjonalnie do udziałów i płacony przez każdego właściciela w odniesieniu do przypadającego udziału.

Jeśli natomiast obiekt jest wydzierżawiany, wówczas czynności podatkowe spoczywają na dysponującym prawami rzeczowymi w wysokości proporcjonalnej do jego udziału.

Przed obliczeniem wysokość podatku IMU trzeba oszacować wartość nieruchomości. W tym celu należy określić charakter nieruchomości – czy jest to np. budynek mieszkalny, obiekt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, działka budowlana czy teren rolniczy.

Aby zapoznać się z wartością nieruchomości dla celów IMU (tzw. rendita catastale), podatnicy mogą zwrócić się do właściwych terytorialnie urzędów prowadzących ewidencję nieruchomości - Agenzia Territoriale della Provincia. Stawki podatku są publikowane na stronie internetowej: http://www.finanze.gov.it/export/finanze/index.htm.

Stawka podstawowa wynosi 0,40 proc. wartości nieruchomości (Rendita catastale).

Pierwszą ratę lokalnego podatku od nieruchomości trzeba zapłacić do dnia 16 czerwca, a saldo drugiej raty - do 16 grudnia. Można go też uiścić jednorazowo w terminie przewidzianym na opłacenie pierwszej raty. W tym wypadku do obliczenia wysokości stawki podatkowej należy zastosować stawki ustalone przez gminę na bieżący rok.

Lokalny podatek od nieruchomości może być opłacony za pomocą formularza F24 lub przekazu pocztowego w bankach, urzędach pocztowych oraz w urzędach podatkowych.