.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWatykan i Włochy podpisały porozumienie o współpracy fiskalnej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-12 16:53:06
włochy, watykan, podatki

Stolica Apostolska I Włochy podpisały w kwietniu 2015 r. porozumienie o współpracy w dziedzinie fiskalnej. Przewiduje ono wymianę informacji w celu zwalczania zjawiska niepłacenia podatków. To kolejny ważny krok ku pełnej jawności operacji finansowych w Watykanie.

W ten sposób zrealizowano następny ważny etap reformy finansów Watykanu, która jest jednym z priorytetów papieża Franciszka.

W komunikacie Watykanu podkreślono, że reformy finansów za Spiżową Bramą, wprowadzane od 2010 roku oraz powołanie w ich ramach nowych instytucji, umożliwiły pełną współpracę fiskalną z Włochami. To pierwszy kraj, z którym Stolica Apostolska podpisała porozumienie o wymianie informacji w tej dziedzinie - dodano.

W oświadczeniu mowa jest o tym, że konwencja dotyczy transakcji w okresie począwszy od 1 stycznia 2009 roku i spełnia międzynarodowe standardy w sprawie przejrzystości relacji finansowych. Umożliwi ona wywiązanie się z zobowiązań podatkowych przez osoby fizyczne i podmioty z Włoch, prowadzące działalność finansową na terytorium Stolicy Apostolskiej.

Ponadto, konwencja potwierdza przepisy z Traktatów Laterańskich z 1929 roku, na mocy których z włoskiego podatku od nieruchomości zwolnione są te eksterytorialne należące do Watykanu.

Watykańskie biuro prasowe położyło nacisk na to, że konwencji tej nie można porównywać do wcześniej podpisanych przez władze Włoch umów ze Szwajcarią czy Liechtensteinem, ponieważ – jak przypomniano - Watykan nie ma statusu raju podatkowego i nie znajdował się na żadnej czarnej liście.

PAP